KUNSÁGI TÖLTÖTT KÁPOSZTA Téma: Egyéb kategória

Elkészítési idő: több mint 2 óra  Munkaidő: 100 perc  tapasztalatot kíván  átlagos ár
Eszközök: fokhagymaprés, hurkatöltő, húsdaráló, keverőtál, lábas, séfkés, serpenyő, tűzhely
Eljárások: áztatás, darabolás, szeletelés, darálás, gyúrás, hámozás, kikeverés, lerakás, párolás, pirítás, sütés, töltés

Adag: 10 főre

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
200 dkg durvára vágott savanyú káposzta
100 dkg savanyúkáposzta-levél
3 dkg só
Habaráshoz:
6 dkg liszt
4 dl tejföl
Hagyma sütéséhez:
2 dkg pirospaprika
14 dkg zsír
10 dkg apróra vágott vöröshagyma
Házi sültkolbászhoz:
 dkg pirospaprika
 dkg törött bors
60 dkg darált sertéshús
20 dkg füstölt szalonna
másfél dkg só
1 méter kolbászbél
1 dkg fokhagyma
Töltelékhez:
50 dkg darált sertéshús
10 dkg főtt füstölt tarja
15 dkg rizs
1 dkg zúzott fokhagyma
2 csipet őrölt bors
15 dkg apróra vágott vöröshagyma
3 db tojás
1 késhegynyi majoránna
15 dkg füstölt szalonna

Elkészítés:

Először megpároljuk a rizst, de csak félpuhára, s ezért a megszokottnál kevesebb vizet tegyünk hozzá. Az apró kockákra vágott füstölt szalonnát megsütjük, leszűrjük. Zsírjában megpirítjuk a nagyon finomra vágott hagymát. A darált sertéshúshoz és a szintén ledarált tarjához hozzátesszük a rizst, a hagymát, a szalonna töpörtyűjét, az összezúzott fokhagymát, sóval, borssal, majoránnával és paprikával ízesítjük, végül ráütjük a tojásokat. A fenti anyagokat nagyon jól összedolgozzuk. A káposztaleveleken végighúzódó szár vastagabb részeit levágjuk, hogy a levél könnyen hajlítható legyen. Kétszer annyi kb. egyforma nagyságúra van szükség, mint amennyi adagban készítjük az ételt. Ehhez a nagyobb leveleket kettévághatjuk, illetve két kisebb levélből is összeállíthatunk egyet. A levelekre arányosan elosztjuk a tölteléket. A húst becsavarjuk a káposztalevélbe és egyforma, henger alakú töltelékeket formálunk, két-két végét ujjunkkal benyomkodjuk. A többi káposztát – ha túl sós – kimossuk. Megfelelő nagyságú lábosban háromnegyed részét szétterítjük, rárakjuk – nem túl szorosan – a töltelékeket, majd a tetejére elrendezzük a káposzta megmaradt részét. Egy külön edényben finomra vágott hagymát pirítunk zsírban, megszórjuk paprikával, gyorsan elkeverjük benne, és kevés vízzel felengedve az egészet a káposztára öntjük. Fedő alatt mérsékelt tűzön kb. 60 percig pároljuk, míg minden meg nem puhul. Ekkor a töltelékeket óvatosan átszedjük egy tiszta edénybe, az apró káposztát kevés törött borssal ízesítjük, és tejföllel behabarjuk, végül jól kiforraljuk. Tetejére tálalásnál házi sült kolbászt teszünk, és szeletekre vágott, bevagdosott, és kakastaréj formájúra megsütött szalonnával díszítjük.

A házi sültkolbászhoz a sózott kolbászbelet 3-4 órán keresztül, többször váltott bő vízben kiáztatjuk. Az összezúzott és finomra vágott fokhagymát annyi langyos vízbe tesszük, hogy ellepje. Ezután a húst megsózzuk, rátesszük a paprikát, borsot és a fokhagyma jól kinyomkodott, leszűrt levét. Az egészet nagyon alaposan összedolgozzuk. Ha a massza túl kemény, kevés langyos vizet adunk hozzá. A belet a kés fokával kissé megkaparjuk, újra jól kiöblítjük, majd a töltelékkel megtöltjük, végén a belet csomóra kötjük. Ezután bő vízben megmossuk, lecsurgatjuk, majd szellős, hűvös helyen felakasztva szikkadni hagyjuk. Az így elkészített kolbászt még hűtőszekrényben sem szabad 5 óránál hosszabb ideig tárolni. Meleg, de nem túl forró sütőben, kevés felhevített zsírban szép pirosra sütjük meg, előtte tűvel megszurkáljuk, hogy a beleszorult levegő eltávozzék. Ha egyik fele megsült, óvatosan megfordítjuk, és úgy sütjük készre, majd egyenlő darabokra vágjuk.

Különlegesen pikáns, erdélyi ízhatást érhetünk el, ha babérral, kaporral, borsikafűvel és ízlés szerint köménnyel is fűszerezzük a káposztát.
Ízletesebb és üzembiztosabb, nem kozmál oda, ha sütőben alacsony hőfokon lassan pároljuk-sütjük.