TAVASZI TEKERCS Téma: Egyéb kategória

Elkészítési idő: 50 perc  Munkaidő: 35 perc  kis gyakorlattal elkészíthető  átlagos ár
Eszközök: kés, keverőtál, konyharuha, serpenyő, szűrőlapát, tűzhely, wok
Eljárások: áztatás, darabolás, szeletelés, göngyölés, pirítás, sütés, sütés bő zsiradékban, töltés

Adag: 6-8 főre (24 darab)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
10 dkg összevágott bambuszrügy
12 dkg kicsontozott, lebőrözött csirkemell
2 db szárított kínai gomba
1 csomag réteslap
½ kicsi összevágott csípős paprika
2 evőkanál olaj
2 szál összevágott újhagyma
1 evőkanál szójaszósz
½ kiskanál kristálycukor
A sütéshez:
igény szerint olaj

Elkészítés:

1. A réteslapokat szétbontjuk, 4-4 négyzetté vágjuk. Felhasználásig nedves ruhával letakarjuk.

2. Az előzőleg beáztatott gombából a nedvességet kinyomkodjuk, a szárát eltávolítjuk. A gombát és a csirkét laskára vágjuk.

3. A csirkét, a gombát, a hagymát, a paprikát meg a bambuszrügyet 2 evőkanál olajon addig sütjük, amíg a hús ki nem fehéredett. Ekkor a bambuszcsírát és a cukrot is belekeverjük (1. kép), szójamártással meglocsoljuk, átsütjük, majd kihűtjük.

4. Minden tésztalapra evőkanálnyi tölteléket halmozunk (2. kép), a két végét ráhajtjuk, majd a lapot összegöngyöljük (3. kép). A végét hideg vízbe mártjuk, hogy összeragadjon.

5. Bő, forró olajban szép pirosra sütjük (4. kép), és azonnal, szilvamártással vagy édes-savanyú mártással tálaljuk.

A tavaszi tekercset eredetileg Kínában ették a holdújévi ünnepségeken, a tavasz beköszöntekor. Mivel ekkor nem volt szabad dolgozni, a tekercseket – melyekbe eredetileg friss bambuszrügyet is tettek – előre elkészítették. Különféle változatait ma már egész Délkelet-Ázsiában fogyasztják.

RÉTESTÉSZTA

50 dkg rétesliszt
2 dl víz
1 cl 10 %-os ecet
1 dkg só
6 dkg zsír
1 db tojás

A lisztet a tojással és a zsír felével elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk az ecetet, sót, vizet. Addig gyúrjuk, amíg hólyagos nem lesz. Cipókra osztjuk és lekenjük a maradék zsírral, majd meleg lábossal leborítjuk. Addig pihentetjük, míg meg nem puhul. Ez körülbelül 15-20 perc. A rétestészta elkészítése a következő módon történik: egy nagyobb asztalt leterítünk és megszórjuk liszttel.

A közepére helyezzük a lángos nagyságúra kinyújtott tésztát, mely alá nyúlva kezdjük széthúzogatni. Amikor a tésztát már nem tudjuk forgatni, a szélét a csuklónkra fektetjük és a kézfejünket kicsit hátrafeszítve, körbe-körbe járva, fel és magunk felé húzzuk a tésztát. Így eljárva a tészta szinte önmagát nyújtja ki. Amikor kellő nagyságú, a szélét megszakítjuk és a csuklónk gyors körbemozgatásával a felesleget az ujjainkra feltekerjük. Ez a tészta újra felhasználható. Ezt követően a tésztát meghintjük kevés olajjal vagy olvasztott vajjal, és rákenjük vagy megszórjuk töltelékkel. Most megfogjuk az abrosz két sarkát és felemelve magunk felé húzzuk, miáltal a tészta szépen felgöngyölődik. Feldaraboljuk, végüket összenyomjuk és kizsírozott tepsibe rakjuk. Tetejüket megkenjük tojással és 120-130 C fokos sütőben pirosra sütjük.

A legváltozatosabb édes, sós töltelékekkel készíthető. A hagyományosak: cseresznye, meggy, alma, túró, mák, mák és tök keveréke, burgonya, párolt káposzta. Különleges töltelékek: túró és sütőtök keveréke, juhtúró (szerb-bolgár burek), húsok, gomba, túró és édes tejben főtt cérnametélt keveréke (vargabéles), dió és méz keveréke (török-bolgár baklava), erdei gyümölcsök és ezek túróval kevert változatai. A húsos, zöldséges réteseket többnyire előételként, a zöldségeseket köretként is tálalhatjuk.

ÉDES-SAVANYÚ MÁRTÁS

1.2 dl almaecet
10 dkg kristálycukor
1 evőkanál étkezési keményítő
2.5 dl víz
0.6 dl paradicsomlé
1 kiskanál csirkehúslevespor

A hozzávalókat összekeverjük (1. kép), és addig forraljuk, amíg kissé be nem sűrűsödött (2. kép).

SZILVAMÁRTÁS

50 dkg szilvabefőtt
0.8 dl almaecet
1 evőkanál kristálycukor
2 kiskanál étkezési keményítő
0.25 kiskanál ötfűszerkeverék

1. A szilvát kimagozzuk, és a levével együtt turmixoljuk (1. kép).

2. Serpenyőbe áttöltve a többi hozzávalót beleöntjük (2. kép), és a tűzön addig kevergetjük, amíg be nem sűrűsödött.