Diós-rozmaringos kenyér Téma: Egyéb kategória
Elkészítési idő: több mint 2 óra Munkaidő: 25 perc kis gyakorlattal elkészíthető átlagos ár
Eszközök: fokhagymaprés, gyúródeszka, kés, keverőtál, konyhai mérleg, konyharuha, serpenyő, sütő, tepsi, tűzhely
Eljárások: dagasztás, darabolás, szeletelés, formázás, hámozás, kelesztés, kovászolás, párolás, sütés, zúzás
Adag: 1 egész (1 kg)
Elkészítés:
1. Az élesztőt tálkába morzsoljuk. Hozzáadjuk a cukrot és körülbelül 6 evőkanál langyos vizet vagy más, a receptben előírt folyadékot. Addig keverjük, míg homogén folyadékot nem kapunk.
2. A folyadékot meleg helyen körülbelül 10 percig állni hagyjuk. Amikor buborékok keletkeznek benne és megemelkedik, felhasználásra kész. Mielőtt a tésztába kevernénk, keverjük át még egyszer. Az élesztőt tálkába morzsoljuk.
3. A kétféle lisztet tálba tesszük a sóval és a felaprított rozmaringlevéllel együtt. Az olaj felét belekeverjük az élesztős folyadékba, majd apránként beledolgozzuk a lisztbe. A tésztát összedolgozzuk (lásd lejjebb).
4. Közben a maradék olajon üvegesre pároljuk a zúzott fokhagymát. Belekeverjük a durvára vágott diót és a borsot.
5. Körülbelül 90 perces kelesztés után a tésztát lisztezett gyúródeszkára tesszük és 30 cm átmérőjű cipóvá formáljuk. A tetejét meghintjük a diós keverékkel, majd ráhajtjuk a tésztát. Három percig gyúrjuk, hogy a keverék egyenletesen eloszoljon.
6. Cipóvá formálva kiolajozott sütőlemezre tesszük. Tiszta ruhával letakarjuk és meleg helyen körülbelül 30 perc alatt a kétszeresére kelesztjük.
7. Előmelegített, 190 fokos sütőben mintegy 30 percig sütjük, vagy amíg megbarnul. Akkor kész, ha az alját megkopogtatva üreges hangot hallunk.
Tészta összedolgozása:
1. A lisztet tálba tesszük, megsózzuk. Közepébe mélyedést nyomunk és beleöntjük az élesztős folyadékot, az előírt vízmennyiséget és a többi hozzávalót. Fakanállal összekeverjük, egészen addig, amíg a liszt egyenletesen eloszlik a masszában.
2. A tál alján rücskös, ragadós tészta van. Ebből úgy lesz sütésre alkalmas tészta, ha szépen összedolgozzuk. A tésztát lisztezett gyúródeszkára tesszük, kezünket is meglisztezzük. (A gyúráshoz használt lisztmennyiség nincs megadva a receptben, körülbelül plusz 7 dekagrammot jelent.)
3. A tésztát tömör cipóvá formáljuk. Ezután bal csuklónkkal kissé ellapítjuk, hogy szétterüljön. Másik kezünkkel a tésztát egynegyed fordulattal balra fordítjuk, megint ellapítjuk. A mozdulatsort addig folytatjuk, amíg a tészta keménnyé, de rugalmassá válik, és már nem ragad a kezünkhöz (8-10 perc). Ekkor néhányszor erőteljesen a gyúródeszkához csapkodjuk. E mozdulat hatására szabadul fel a lisztből a glutén. Hogy ez megtörtént-e, könnyen ellenőrizhetjük: a felszín alatt buborékoknak kell látszaniuk. A kész tészta sima és rugalmas, tapintásra „visszarúg”.
4. A kész tésztát tiszta tálba tesszük, ruhával letakarjuk és meleg helyen kelesztjük. A legtöbb recept két kelesztési időt ír elő. Ezalatt a tészta térfogatának a kétszeresére kell nőnie. Hogy megkelt-e, tapintással ellenőrizzük. Ha nyomásra megmarad az ujjunk helye, sütésre kész. A megadott kelesztési idő mindig csak hozzávetőleges. Mivel az élesztő élő anyag, a folyamat függ a hőmérséklettől, a páratartalomtól, a liszt és az élesztő minőségétől.