CSIRKÉS-SPENÓTOS LASAGNE Téma: Egyéb kategória

Elkészítési idő: 100 perc  Munkaidő: 30 perc  könnyen elkészíthető  átlagos ár
Eszközök: fazék, fokhagymaprés, húsdaráló, kés, keverőtál, lábas, reszelő, serpenyő, sütő, szűrő, tűzálló edény, tűzhely
Eljárások: beforralás, blansírozás, csőben sütés, darálás, elősütés, felengedés, főzés, lerakás, rántás, reszelés, gyalulás, szűrés, zúzás

Adag: 8 főre

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
50 dkg paraj
12 db félkész lasagne-lap
100 dkg darált csirkehús
1 gerezd zúzott fokhagyma
1 és ¼ dl tyúkhúsleves
1 és ¼ dl paradicsommártás
13 dkg sűrített paradicsom
40 dkg áttört konzervparadicsom
13 dkg reszelt cheddar sajt
3 szelet baconszalonna
ízlés szerint bors
ízlés szerint só
A sajtmártáshoz:
6 dkg vaj
6 dl tej
4 dkg liszt
12 dkg reszelt cheddar sajt

Elkészítés:

1. A sütőt 180 °C-ra (gázsűtőnél 4, fokozat) előmelegítjük. A parajt megtisztítjuk. A leveleket forrásban levő vízben 2 percig főzzük. Ha megpuhult, azonnal jeges vízbe dobjuk, majd leszűrjük.

2. Vastag falú serpenyőben felforrósítjuk az olajat, hozzáadjuk a darált csirkehúst, a fokhagymát és a felaprított szalonnát. Közepes tűzőn 5 percig pirítjuk. Ha átpirult, hozzáadjuk a konzervparadicsomot, a sűrített paradicsomot, a paradicsommártást és a húslevest. Felforraljuk, majd takarékra véve, félig lefedve 10 percig főzzük. Ha a mártás egy kicsit besűrűsödött, sóval, borssal ízesítjük.

3. A sajtmártáshoz először közepes nagyságú lábosban felolvasztjuk a vajat, meghintjük a liszttel, és lassú tűzön 1 perc alatt, állandóan kevergetve világos zsemleszínű rántást készítünk. Levesszük a tűzről, és apránként hozzákeverjük a tejet, majd közepes tűzön, 4 percen át, állandóan kevergetve főzzük, Ha felforrt és besűrűsödött, újra levesszük, és hozzákeverjük a sajtot.

4. A lasagne összeállítása: olvasztott vajjal vagy olajjal kikenünk egy mély tepsit vagy tűzálló tálat. A csirkés keverék egynegyedét az aljában szétterítjük, és beborítjuk 4 db lasagne lappal, megkenjük a sajtmártás egyharmadával, majd egy újabb réteg csirketöltelék következik. Ezt beborítjuk az összes spenóttal, betakarjuk a lasagne lapokkal, majd egy réteg sajtmártás jön és a maradék csirketöltelék. Végül beborítjuk a lasagne lapokkal, a megmaradt sajtmártást egyenletesen elterítjük a tetején, és meghintjük reszelt sajttal. Sütőben 50 percig sütjük; akkor jó, ha mindenhol jól átsült, és a teteje aranypíros.

TYÚKHÚSLEVES

1.5 kg egész tyúk
1 késhegynyi frissen reszelt szerecsendió
15 szem egész fekete bors
1 db vöröshagyma
1 db fokhagyma
50 dkg leveszöldség
1 csipet sáfrány vagy
1 mokkáskanál sáfrányos szeklice
ízlés szerint só

Egy nagy fazékba beletesszük a gondosan megtisztított, megmosott, feldarabolt tyúkot, lehetőleg az összes belsőségével együtt. Felengedjük hideg vízzel úgy, hogy jól ellepje. Feltesszük főni, de mindig kis lángra éppen csak „gyöngyözzön”, ne forrjon! Amikor gyöngyözni kezd tegyük bele a sót és a fűszereket. A fűszereket tea tojásba is zárhatjuk, s így tesszük a levesbe. A jó húsleves titka a lassú főzés fedő nélkül és hogy az elpárolgott vizet ne pótoljuk a főzés során. A húslevest sohasem szabad megkeverni, mert zavaros lesz!

A tyúk korától függ a főzési idő. Ha már kb. 60 percig szépen gyöngyözött a levesünk ellenőrizzük a húst. Félig megfőttnek kell lennie, s ekkor hozzáadhatjuk a gondosan megtisztított zöldséget – sárgarépát, petrezselyem gyökeret, zellert, karalábét.

A hagymákat nem kell teljesen meghámoznunk, a legbelső héjrészt rajta hagyhatjuk, a vöröshagyma legbelső még színes levele szépen színezi is a levesünket. A többi zöldséget nem vékony hasábokra vágjuk.

A lassú főzést addig folytatjuk míg a zöldségek is megpuhulnak.

A főzés során képződő habot vagy leszedjük, vagy rajta hagyjuk (le fog ülepedni mire elkészül a leves), ez ízlés és szokás kérdése.

Amikor kész a leves előmelegített tálra szűrőkanállal kiszedjük külön a húst, külön a zöldségeket, s tálalásig melegen tartjuk. A lét lezsírozhatjuk, ha zsírosnak találjuk – kanállal és itatóspapírral vagy szalvétával tudjuk a felesleges zsírt eltávolítani. (Ha lehetőségünk és időnk van rá a tálalás előtti napon is elkészíthetjük a levest, így a tetején megdermedt zsírt könnyű eltávolítani.) Utána finom szűrőn szűrjük a levesestálba – merőkanállal! Ne zúdítsuk bele a tálba.

A levesbetétet soha ne főzzük bele a teljes mennyiségű levesbe mert így részben könnyebben megromlik, részben felszívja a leves egy részét.

A húst, zöldséget, levest, levesbetétet külön tálakban adjuk asztalr