SHABU-SHABU Téma: Egyéb kategória

Elkészítési idő: 60 perc  Munkaidő: 60 perc  kis gyakorlattal elkészíthető  átlagos ár
Eszközök: fondü készlet, kés, keverőtál, papírtörlő, szűrő
Eljárások: áztatás, darabolás, szeletelés, forralás, főzés, kikeverés, rák előkészítése, szikkasztás, szűrés

Adag: 4 főre

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
4 db óriás garnéla
50 dkg marhahátszín
20 dkg tofu
2 db tojássárgája
6 evőkanál sötét szójaszósz
7 és fél dl tyúkhúsleves
20 dkg szójacsíra
20 dkg spenót
20 dkg kínai kel
1 csomó újhagyma
20 dkg csiperkegomba
1 csomag shiitake gomba
1 és ¼ dl sherry

vagy

1 és ¼ dl szaké
kevés ecet

Elkészítés:

1. A shiitakegombát leöntjük lobogó forró vízzel és kb. 30 percig dagadni hagyjuk. A csiperkegombát kis éles késsel meghámozzuk, és négyfelé vágjuk.

2. Az újhagymát megtisztítjuk és kb. 2 centis darabokra szeljük. A kínai kelt és a spenótot alaposan megmossuk, és szitán lecsöpögtetjük. A kínai kelt keresztbe centiméternyi vastag csíkokra vágjuk.

3. A spenót leveleit megszabadítjuk vastag ereitől, a nagyobb leveleket félbe is vághatjuk. A szójacsírát hideg vízzel leöblítjük, és törlőpapírral leitatjuk.

4. A tofut egyforma vékony darabokra vágjuk, a hátszínt hajszálvékonyra szeleteljük. Az óriás scampit egyszer hosszába és egyszer keresztbe félbevágjuk és kibelezzük. Alaposan leöblítjük, és szárazra itatjuk. A megdagadt shiitakegombát felaprítjuk.

5. Az összes hozzávalót tálkákba osztjuk szét. Az asztal közepére állítjuk a melegítőt.

6. A tyúklevest, a rizsbort (szakét), a szójaszószt és a kevéske ecetet egy fazékba vagy fondütálba öntjük, s a levet felforraljuk.

7. A fondütálat a forró lével a felfűtött melegítőre állítjuk vagy a fazékból fondütálba öntjük át.

8. Az asztalnál ülő vendégek a hozzávalókat a lébe mártogatják és ízlés szerint hosszabb-rövidebb ideig puhulni hagyják benne. A megfőtt falatokat kiemelik a tálból és keresztülhúzzák az összekevert tojássárgáján.

A japán konyha titka a hozzávalók összeválogatásában, egyszerűségében és kiváló minőségében rejlik, nem pedig holmi rafinált készítési módokban. Jó példa erre a speciális módszerekkel nevelt Kobe-marha. Ez adja alighanem a világ legdrágább húsát. E marha húsának a különlegességét a kitűnő takarmányozás biztosítja, no meg a naponta végzett alkoholos masszírozás. Közvetlenül levágás előtt a marhával kis adagokban sört is itatnak… A Shabu-shabunál a finom falatokat szűrőkanállal lógatjuk be az enyhén fortyogó lébe. A japánok ezt pálcikákkal teszik – el lehet képzelni, hogyan alakulna így mifelénk a halászgatás… S aki jól odafülel, a tálból csakugyan valamilyen „shabu-shabu”-szerű hangot hall.

TYÚKHÚSALAPLÉ

75 dkg tyúkhús
1 db bouquet garni
1 szál szárzeller
1 db durvára vágott vöröshagyma
1 db durvára vágott sárgarépa
6 szem bors
4 liter víz

1. Levesnek való tyúk csontját és nyesedékét apróra vágjuk, és a vöröshagymával, sárgarépával és szárzellerrel, borssal, bouquet garnival fazékba tesszük (1. kép). Felöntjük a vízzel.

2. Felforraljuk, és a levet 2-3 órán át lassan főzzük. A felszínéről közben lemerjük a habot. A levet tiszta edénybe átszűrjük (2. kép), és hagyjuk kihűlni.

3. A levet egy éjszakára hideg helyre tesszük, és a megdermedt zsírt leszedjük a tetejéről (3. kép). Ha nincs időnk a hűtésre a zsírt konyhai papírtörlővel is leitathatjuk róla. 1,5-2,0 liter lesz belőle.