Cseresznyedzsem



Elkészítés:
1. Tegyünk egy-két kistányért a hűtőbe vagy a fagyasztóba.
2. A cseresznyét magozzuk ki, a magokat csomagoljuk egy darab muszlinba (a magok enyhe, mandulára emlékeztető ízt adnak a dzsemnek, de természetesen el is hagyhatjuk a használatukat), és kössük össze zsineggel, a zsineget olyan hosszúra hagyjuk, hogy a batyut bele tudjuk lógatni a főzőedénybe, illetve könnyen ki tudjuk venni belőle. A cseresznyét a magos batyuval együtt tegyük befőzőüstbe vagy nagy, vastag falú edénybe.
3. Öntsük a cseresznyéhez a vizet. Közepes lángon főzzük, forraljuk fel, majd alacsonyabb fokozaton, gyöngyözve főzzük még 10-15 percig, vagy addig, amíg meg nem puhul. Ezután vegyük ki a magos batyut. Öntsük az edénybe a citromok levét, és adjuk hozzá a cukrot (a befőzőcukrot helyettesíthetjük ugyanolyan mennyiségű kristálycukorral, amit 1 zacskó pektinporral elkeverünk). Kevergessük fakanállal addig, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik. (Ha azt szeretnénk, hogy gyümölcsdarabok is maradjanak a dzsemben, akkor kevesebb ideig főzzük.)
4. Magasabb fokozatra állítva, forrásig hevítsük, majd időnként megkeverve 8-10 percig rotyogva főzzük, vagy addig, amíg be nem sűrűsödik, és zselésedni nem kezd. Vigyázat! A rotyogó dzsem hajlamos kifröccsenni, ezért praktikus hosszabb nyelű fakanállal kevergetni, nehogy megégessük a kezünket.
5. Az edényt húzzuk le a tűzről és végezzük el a redős próbát. 1 teáskanál készülő dzsemet helyezzünk a behűtött kistányérra. Ha megdermed a massza, és a kissé ferdén tartott tányérkán végighúzott ujjunk tiszta nyomot hagy maga után, illetve a dzsem teteje redőzött, akkor megfelelően zselés az állaga. Ha még nem dermedt meg eléggé, akkor forraljuk fel további 1 percre, majd végezzünk újabb próbát.
6. Öntsük a dzsembe a brandyt, majd merjük az egészet csírátlanított üvegekbe. Fedjük le viaszolt papírkorongokkal, csavarjuk rá a tetőt. Felcímkézve, hűvös, sötét helyen tároljuk (így 9 hónapig eltartható), felbontás után pedig a hűtőben.