A derítéshez a hús mellett szükség van különböző zöldségfélékre is, például sárgarépára, póréra, zellerre. Nem hiányozhat a szemes bors, a borókabogyó, a tárkony, a zsálya, a rozmaring, a kakukkfű és a fokhagyma sem, mivel ezek hangsúlyozzák az ízét és karakterét valamennyi erőlevesnek, de vigyázzunk, nehogy túladagoljuk őket. A szárnyas- és vaderőleves aromáját előzőleg lepirított szárnyas- vagy vadcsontok hozzáadásával fokozhatjuk.
1,5 liter leves derítéséhez szükséges:
- 20 dkg durvára darált derítőhús, az erőleves jellegének megfelelően marha, vad vagy hal,
- 8-10 dkg kockára vágott zöldség (répa, póré, zeller),
- 1 tojásfehérje. Több fehérje már befolyásolja az erőleves ízét.
- A derítőmasszához szükség van 4-6 evőkanál vízre, a felöntéshez körülbelül 1,5 liter levesre.
- A szárnyas- vagy vaderőleveshez hozzáadunk körülbelül 40 dkg lepirított szárnyas- vagy vadcsontot is.
Erőleves készítésekor legyünk még figyelemmel a következőkre:
- A leves készítésekor használt edénynek és a derítéshez használt húsnak zsírtalannak kell lennie. A zsír befolyásolja a derítési folyamatot.
- A felöntéshez használt alapleves ne legyen zavaros.
- Az erőlevest addig kevergetjük, amíg a leves felforr, hogy a fehérje nehogy túl gyorsan megkössön, és a lábos fenekén odaégjen.
- Ha felforrt, a hőt feltétlenül lecsökkentjük. Az erőlevest állandóan forrpont alatt tartjuk. Semmiképpen sem szabad már kevernünk.
- A tetején keletkező habot eltávolítjuk.
Ha az erőleves nem lenne elég tiszta, szűrjük le és hűtsük ki. Készítsünk új derítőmasszát és derítsük a levest még egyszer. A tojásfehérje arányát semmi esetre se emeljük, mert a túl sok fehérje is zavarossá teheti a levest. Ha az edény nem teljesen zsírmentes, vagy a hozzávalók nem kifogástalan minőségűek, az erőleves nem lesz igazán tiszta.