Elegendő néhány nem túl drága alapanyag, nem kell hozzá túl nagy főzési gyakorlat, elég, ha szakítunk rá egy kis időt a mindennapok lázas rohanásában, és egykettőre a konyhaművészet csodálatos világában találhatjuk magunkat. Az olasz mentalitást az jellemzi, hogy az emberek sokkal inkább örömüket lelik az egyszerű, hagyományos szokásokban, mint a mesterkélt, agyonbonyolított, megerőltető dolgokban.
Egy egyszerű tűzhely, amelyen spagettit főzhetünk, egy rusztikus abrosszal leterített öreg faasztal, néhány szem friss olajbogyó és paradicsom, olívaolaj és balzsamecet, nincs is szükség sokkal többre, hogy megízlelhessük a boldogságot. Tökéletesen igaz, hogy nem a válogatott különlegességek tették annyira népszerűvé világszerte a tésztaételeket, hanem sokkal inkább az egyszerű receptek, mint amilyenek a pesto genovese és a salsa pomodori mártásokkal kínált tészták.
Ellenálhatatlan íz
Természetesen a tésztaételek között is találunk rafinált ínyencségeket, és magától értetődik, hogy Olaszországban is dolgoznak nemzetközileg elismert szakácsok, akiknek a kezéből merész képzelet szülte, szenzációs ételköltemények kerülnek ki a legdrágább alapanyagokból, mint amilyen a szarvasgomba vagy a fürj. Végső soron mégis azt állíthatjuk, hogy nem a sztárszakácsok határozzák meg az olasz konyha tésztaételeit, hanem az egyszerű, hagyományos étkek. Az is igaz, hogy sok ínyenc a kedvenc tésztáját szinte üresen fogyasztja, épp csak egy csepp olívaolajjal, egy leheletnyi fokhagymával vagy egy kevés vajjal és frissen reszelt parmezán sajttal. Ezek az egyszerű ételek a tészta minőségétől válnak valóságos kulináris élvezetekké. Minél egyszerűbb az alaptészta receptje (csak lisztre, sóra és tojásra van szükségünk hozzá), annál finomabb lesz a tésztánk íze.
Természetes konyha
A legszebb tárgyak mindig a legegyszerűbb természetes anyagokból készülnek, amilyen a fa vagy a kő. Mivel az ország bővelkedik természetes anyagokban, az olaszokra különösen jellemző, hogy legnemesebb tárgyaikat ezekből az anyagokból készítették több ezer éven át - gondoljunk csak a fehér carrarai márványra, amelyből a világ legszebb szobrait faragták. Ugyanez igaz az olasz konyhaművészetre is. Szintén elképzelhetetlen lenne az Olaszországban található természeti bőség nélkül, melyet mintha a Földközi-tenger hullámai hoztak volna felszínre. Legyen az gyümölcs vagy zöldség, hús vagy hal, a választék szinte végtelen. Az alapanyagok változatos bőségével magyarázható az évszázadokon át kitalált és továbbfejlesztett tésztaételek sokasága a Pennini-Alpoktól egészen Szicíliáig.
Ezenkívül a jellegzetes vidékek különböző főzési és étkezési hagyományai is hozzájárultak a változatos tésztaételek kialakulásához. Milyenek lennének a Párma környéki tészták a városról elnevezett világhírű sonka nélkül? És milyenek lennének a tengerparti tészták a Földközi-tengerben hatalmas mennyiségben található vongole (kagyló) vagy frutti di mare (tenger gyümölcsei) nélkül?
Olaszország tükre
A különböző tésztaételek sokasága Olaszország különböző arcainak tükörképe, amely legalább olyan lenyűgöző, mint amilyen változatos, és amely mindenképpen többet jelent az olasz konyhaművészetnél. Megismerjük általuk a vidéket, a fő mezőgazdasági terményt, de még az emberek lelki beállítottságát is. Ezért aztán nem a véletlennek köszönhető, hogy a pesto finoman kigondolt ízét Genovában találták ki, egy világvárosban. Fénykorában nemcsak Olaszország, hanem az egész világ legjobb szakácsai is dolgoztak a konyháiban. Másrészről az Emilia Romagnából származó ragú bolognese vagy a Lazióból ismert pasta alfa romagna ugyanazokból az egyszerű alapanyagokból készül, ami a paraszti származására utal. Ezekhez az ételekhez csak olyan nyersanyagokat használnak, amelyek megteremnek ennek a vidéknek a konyhakertjeiben. Ilyen módon egy gazdaságilag szegény környezet egyszerű életformájának tükrei.
Könnyen, gyorsan elkészíthető
Olaszország bármelyik tájegységét nézzük, a kép ugyanaz: tésztát mindenütt főznek, minden társadalmi osztályban és minden korosztályban. A tészta vitathatatlanul az olasz családi élet része. Nem nehéz kitalálni az okát: nagy mennyiségű tészta nagyon olcsón és könnyen elkészíthető. A tésztán kívül csak egy nagyobb fazékra van szükségünk. Ezután a tésztát már nagyon gyorsan megfőzhetjük. Pár perc alatt kész van. Különösen napjainkban, amikor még a főzést is egyszerűen és gyorsan szeretnénk elintézni, a tésztafélék praktikus választási lehetőséget kínálnak a gazdag receptekhez. Ráadásul hihetetlenül egyszerű dolog a tésztafőzés: forraljuk fel a sós vizet, dobjuk bele a tésztát, és pár perc múlva tálalhatjuk a spagettit, a tortellinit vagy bármelyik más tésztafélét. Ennyi az egész. Egy hozzáillő, finom szósz elkészítése kétségkívül egy kicsit bonyolultabb művelet. De még egy tapasztalatlan szakács is össze tud hozni egy egyszerű paradicsomszószt minden nehézség nélkül. A gyors és könnyű elkészíthetőség is hozzájárul ahhoz, hogy a tésztaételek világszerte ilyen népszerűek.