- Csak ép, romlatlan nyersanyagból készítsük, mert tápanyagtartalma ennek a legmagasabb.
- Első teendőnk az alapos mosás, mert a rajta lévő mikroorganizmusok, féregpeték betegségeket okozhatnak. Ezt követi a héj vékony eltávolítása, majd a gyors öblítés.
- Tisztítás után már ne áztassuk, mert értékes vitaminokat, ásványi anyagokat veszítünk.
- A darabolást mindig előzze meg a salátaöntet elkészítése. Az apróra vágott zöldséget, gyümölcsöt forgassuk a páclébe. Így rövidebb ideig érintkezik a levegővel, nem barnul s C-vitamin-tartalma sem károsodik.
- A fűszerezés kellemes, harmonikus legyen, s ne túl erős. Hagyjuk érvényesülni a természetes íz-, zamat- és illatanyagokat. Ecet helyett inkább citromlevet, alma- vagy borecetet, kefirt, joghurtot használjunk. Zamatosabb, vitaminban gazdagabb salátát adnak a friss fűszernövények. Konyhasóból kevesebb is elegendő! Válasszuk a „csökkentett nátriumtartalmú" sót, de ha elhagyjuk, a friss zöldség íze, a salátaöntet gazdag zamata feledteti hiányát.
- Csurgassunk a salátára fejenként 1-2 kávés- vagy mokkáskanálnyi hidegen préselt olajat. Kiemeli ízét, értékes alkotórészekkel gazdagítja (pl. tökmagolaj, szójaolaj, kukoricacsíra-olaj stb.).
- A páclé savtartalma oldja a fémeket, hatásukra pedig gyorsabban bomlik a C-vitamin. Ezért mindig üveg-, porcelán- vagy ép zománcú tálban készítsük, tároljuk, műanyag vagy faeszközzel kevergessük, adagoljuk.